Menu Home

A treia activitate a proiectului catehetic anual: RUGĂCIUNEA DOMNEASCĂ ÎN TÂLCUIRE PATRISTICĂ

După evocarea vieții de sfințenie a preotului Lucian din Antiohia, pomenit duminică, 15 octombrie 2023, creștinii au audiat ultima parte a tratatului Despre rugăciune, alcătuit de apologetul Tertulian, către anii 200-206.

Este memorabilă încheierea tâlcuirii Rugăciunii domnești, când autorul observă:

„La câte porunci ale prorocilor, Evangheliilor, apostolilor, la câte predici ale Domnului, la câte parabole, exemple și învățături nu se face referire în câteva propoziţii concise formate din puține cuvinte! Câte îndatoriri nu sunt realizate dintr-odată! Cinstirea lui Dumnezeu prin „Tatăl’”, mărturisirea credinței prin „nume”, sacrificiul ascultării prin „voință”, amintirea speranței prin „împărăție”, cererea vieţii prin „pâine”, mărturisirea datoriilor prin rugăciunea de „iertare”, neliniștea provocată de ispite prin cererea de „pază”. Ce este de mirare? Dumnezeu singur a putut să învețe cum ar vrea să fie rugat. Așadar, de către El a fost rânduită religia rugăciunii, iar rugăciunea, însuflețită de Duhul Său chiar în momentul în care era rostită de gura divină, a urcat la cer, în baza prerogativei de care El Se bucura, încredințând Tatălui cele învăţate de Fiul.”

 

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut