Menu Home

Activități intense în ultima săptămână din postul Crăciunului. 1

În ultimele zile ale sfântului post al Nașterii Domnului, 17-24 decembrie 2021, în parohie, mai mult decât în restul timpului de peste an, s-au desfășurat activități duhovnicești într-un spectru foarte larg.

În primul rând au fost cercetate toate familiile din enorie în cadrul vizitei pastorale cu vestea Nașterii Domnului. Întonându-se troparul Praznicului s-a prezentat creștinilor spre venerare și icoana Nașterii Domnului, ca mesaj complementar pentru simțurile și rațiunea luminată de credință:

Taină Minunată și neobișnuită văd, cer fiind peștera, Scaun de Heruvimi Fecioara, ieslea sălășluire, întru care S-a culcat Cel Neîncăput, Hristos Dumnezeu, pe Care, lăudându-L Îl slăvim.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut