Menu Home

Ajutor pentru răposați prin rugăciune și milostenie

Iubitorule de oameni, Cela ce însuţi eşti bun, învredniceşte pe robii Tăi, cei ce au adormit întru nădejdea învierii, a se împărtăşi luminii Tale celei neînserate şi veşnice şi desfătării celei dulci; ca să Te slăvim pe Tine, cu frică.

 

În prima sâmbătă a Postului Mare, 4 martie 2023, s-a slujit în biserica parohială Sfânta Liturghie și Parastas pentru răposații din veac.

Pomenirea generală a mortilor în fiecare sâmbătă din Postul Mare se înscrie în atmosfera specifică acestei perioade de pregătire pentru întâmpinarea după cuviință a Învierii Domnului, când credincioșii se ocupă mai mult de sufletele lor. De aceea, este firesc să se gândească și la sufletele celor răposați, ajutându-i cu rugăciunea și cu milostenia.

 

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut