Ca pe cel chemat mai întâi decât toţi Ucenicii şi însuţi văzătorul Cuvântului şi slujitorul, Andreie Apostole, după datorie te cinstim, că Mieluşelului, Celui ce a ridicat păcatele lumii, cu neîndoită credinţă, fierbinte ai urmat. Încă şi pătimirilor părtaş te-ai arătat, ale Celui ce a răbdat moarte cu trupul de bunăvoie. Pentru aceasta strigăm către tine : Roagă-te lui Hristos Dumnezeu, iertare de greşeli să dăruiască, celor ce prăznuiesc cu iubire sfântă pomenirea ta.
La pomenirea Sfântului Apostol Andrei, creștinii s-au putut închina icoanei sale adusă de o familie de creștini evlavioși, Constantin și Florentina, de la Peștera Sfântului Andrei și oferită în dar bisericii parohiale și comunității credincioșilor creștini.
Categories: Articole