Menu Home

Andrei Apostole, după datorie te cinstim

Ca pe cel chemat mai întâi decât toţi Ucenicii şi însuţi văzătorul Cuvântului şi slujitorul, Andreie Apostole, după datorie te cinstim, că Mieluşelului, Celui ce a ridicat păcatele lumii, cu neîndoită credinţă, fierbinte ai urmat. Încă şi pătimirilor părtaş te-ai arătat, ale Celui ce a răbdat moarte cu trupul de bunăvoie. Pentru aceasta strigăm către tine : Roagă-te lui Hristos Dumnezeu, iertare de greşeli să dăruiască, celor ce prăznuiesc cu iubire sfântă pomenirea ta.

La pomenirea Sfântului Apostol Andrei, creștinii s-au putut închina icoanei sale adusă de o familie de creștini evlavioși, Constantin și Florentina, de la Peștera Sfântului Andrei și oferită în dar bisericii parohiale și comunității credincioșilor creștini. 

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut