Ca tradiție biblică și țărănească, la Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul, pe lângă plante medicinale frumos mirositoare, s-a adus la biserică primul snop de grâu copt, pentru binecuvântarea începerii secerișului grâului, semn smerit de mulțumire și recunoștință pentru rodnicia pământului.
„Cel dintâi snop al secerișului vostru să-l aduceți la preot. El va ridica acest snop înaintea Domnului, ca să aflați bunăvoință la El.” (Lev 23, 10-11)
Categories: Articole