Menu Home

Cartea Facerea. Valoarea catehetică a lecturilor din Postul Mare (III)

De luni din a treia săptămână lecturile de la Vecernie sunt fragmente din Facere 6, 9 până la 8, 4-21.

Istoria amănunţută a lui Noe, salvându-se el şi familia sa, cei trei fii ai săi şi soțiile lor, însumând opt persoane din mulţimea păcătoşilor sortită să piară în apele potopului, i-a impresionat în mod deosebit pe scriitorii Noului Testament (1 Pr 3, 20; 2 Pt 2, 5). Tradiţia patristică a văzut în arca lui Noe un simbol al Bisericii, în care toţi cei care se vor mântui vor găsi un adăpost sigur. Parcurgem diferitele episoade din povestirea lui Noe, de la construirea arcei, până la retragerea apelor potopului şi jertfa de mulţumire. (G. Barrois)

În săptămâna a treia a Postului Mare se citesc, la vecernie, următoarele pericope din cartea Facerea:

luni Fac 6, 9-22

marți Fac 7, 1-5

miercuri Fac 7, 6-9

joi Fac 7, 11 la 8,3

vineri Fac 8, 4-21

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut