Menu Home

Ce am, aceea îți dau (Fapte 3, 6)

Vârsta de 50 de ani în Sfânta Scriptură este vârsta la care o persoană câștigă maturitatea și respectul cuvenit, ca împlinire și ca înțelepciune de viață ce merită fructificate.

Asocierea biblică a vârstei de 50 de ani cu plinătatea vârstei ar putea clarifica înțelesul replicii evreilor date Domnului Iisus: „Încă nu ai cincizeci de ani și L-ai văzut pe Avraam?!” (Ioan 8:57). Astfel, observația evreilor atacă credibilitatea afirmației Mântuitorului datorită tinereții Lui relative.

La Sărbătoarea Înălțării Sfintei Cruci, când în acest an, 2023, preotul paroh și-a serbat jubileul, după încheierea Sfintei Liturghii, printr-un cuvânt sintetic și emoționant, acesta a adus mulțumire:

  • către Dumnezeu, pentru darul vieții și al vocației slujirii preoțești,
  • către Preasfințitul Părinte Vincențiu, care, în acest an aniversar pentru Episcopia Sloboziei și Călărașilor, a cinstit pe paroh cu rangul onorific de iconom, având dreptul de a purta brâu roșu și bederniță,
  • către enoriași, care având ca păstor duhovnicesc un consătean, misionar  în patria sa și între rudele sale și în casa sa (Mc 6, 4), niciodată nu i-au disprețuit tinerețile (1 Tim 4, 12) ci a fost înconjurat cu dragoste, urmat pe calea spre mântuire și mângâiat onomastic, „părințelul nostru”, așa cum în poporul român este mângâiat și Dumnezeu- „Drăguțul” și Maica Domnului- „Măicuța”.

Fiindcă slujirea preotului către popor se cuvine să fie în primul rând un dar duhovnicesc, stăruire în rugăciune și în slujirea cuvântului (Fapte 6, 4) și întrucât Ziua Crucii este un moment duhovnicesc de mulțumire dar și de asumare mai conștientă a statutului de creștin, părintele a oferit credincioșilor cruciulițe pectorale, pe care, în prealabil le-a sfințit în mijlocul bisericii, „spre pomenirea mântuitoarelor Pătimiri și a morții făcătoare de viață a Domnului Iisus Hristos și spre păzirea și apărarea sufletului și a trupului spre a primi binecuvântare și ajutor”.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut