Menu Home

Conferința clericală de toamnă, 3 referate circumscrise tematicii anului 2023

Marți, 14 noiembrie 2023, a avut loc, la Călărași, Conferință pastoral-misionară, care a avut titlurile „2023 – „Anul omagial al pastorației persoanelor vârstnice”, „Anul comemorativ al imnografilor și cântăreților bisericești (psalți) în Patriarhia Română” și Anul aniversar al Episcopiei Sloboziei și Călărașilor: „3 decenii în slujba lui Dumnezeu și a oamenilor”, și care a reunit toți preoții și profesorii de religie din cele șase Protopopiate ale Episcopiei Sloboziei și Călărașilor: Călărași, Oltenița și Lehliu, Slobozia, Urziceni și Fetești.

Referatele s-au intitulat:

  •  „Forme ale cinstirii persoanelor vârstnice în Sfânta Scriptură. Pastorația persoanelor vârstnice astăzi”;
  • ,,Bătrânețea – granița între înțelepciune și veșnicie”;
  • „Evoluția cântării religioase în Biserica Ortodoxă Română – secolele XIX – XX”.

 

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut