Menu Home

„Copii, ghete și șosete” (2020)

 Poate vă amintiți că anul trecut, pe vremea aceasta, Campania #COPIIGHETESISOSETE (o lucrare ce urmărea să pregătească pentru iarnă mai mulți copilași din diverse medii sociale defavorizate) a ajuns și la o familie cu 7 copii din parohia Plevna.
 Povestea a avut mare succes și s-a reușit încălțarea și bucurarea, până la Crăciunul din 2019, a peste 550 de copii:
# de la sat și de la oraș,
#  de la Iași până la Galați,
# din familii care se descurcă greu până la copii din spitale și școli speciale.
  Anul acesta, poate în condiții mai modeste, dar cu aceeași intenție de dărnicie dezinteresată și sensibilă, familia respectivă cu mai mulți copii din parohie a fost din nou cercetată, cu îmbucurătoare vizită, de către prietenii comunității noastre, darnicii binefăcători Raluca și Daniel, din partea Asociației de Medicină pentru Sănătate Publică, ce are cu comunitatea noastră un  generos protocol de parteneriat pentru sprijinirea cazurilor sociale prin intermediul comunității bisericești.

 „Când dragostea există între oameni, îi unește, le unește inimile.

Vrei să vezi dacă-L iubești pe Dumnezeu?

Vezi asta din cât îl iubești pe fratele tău.” (Efrem Atonitul)

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut