Menu Home

Creștinii din parohie au fost în pelerinaj la icoana Pustnicuța

Ca o tradiție sfântă a Episcopiei Sloboziei și Călărașilor, și în anul 2023, a poposit în Bărăgan, spre binecuvântarea cerului, a pământului și a oamenilor, un odor sfânt- icoana Maicii Domnului de la o sihăstrie bucovineană.

Cu acest binecuvântat prilej, luni 6 noiembrie 2023, creștini din parohiile Plevna, Zimbru și Făurei au mers împreună la închinare.

Deplasarea credincioșilor a fost înlesnită de familia evlavioasă de creștini Ion și Rodica Negoiță, oameni harnici și darnici, care susțin cu multă generozitate activitățile bisericești din parohia Făurei, iar de câțiva ani achită în totalitate costul deplasării cu autocarul a creștinilor din cele trei sate învecinate la evenimentele duhovnicești din episcopie.

Domnul să le facă parte de împlinirea rugăciunilor spre bine și folos veșnic!

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut