Cu icoana Crăciunului și calendare pentru fiecare familie, preotul și cântărețul au străbătut enoria

Purtând icoana Crăciunului și calendare pentru fiecare familie, preotul și cântărețul, au străbătut enoria pentru a se întâlni cu familiile creștine din parohie în cadrul vizitelor pastorale din proximitatea Crăciunului.

În cadrul vizitelor pastorale, preotul merge pe la casele credincioșilor din parohia sa, purtând icoana Nașterii Domnului. Cântă troparul sărbătorii și rostește scurte rugăciuni pentru binecuvântarea casei: „Pace casei acesteia”, „Domnul să vă binecuvânteze”, etc.

Credincioșii sărută icoana și primesc binecuvântarea preotului.

Vizita preotului cu icoana are două semnificații principale.

În primul rând, este o modalitate de a vesti Nașterea Domnului. Preotul aduce vestea cea bună a venirii lui Hristos în lume.

În al doilea rând, vizita preotului cu icoana este o vizită pastorală. Preotul are ocazia să se întâlnească cu credincioșii săi și să încerce a le oferi sprijin de orice natură.

Și în acest an, 2023, vizita preotului cu icoana a cuprins aspecte duhovnicești și pământești ce pot duce la întărirea comunității creștine.