Menu Home

Cu noi este Dumnezeu

  Astăzi, Fiul și Cuvântul lui Dumnezeu, Domnul și Dumnezeul nostru, negrăit, încape în pântecele Fecioarei, vrând să îndumnezeiască, cu a Sa înomenire, făptura cea zidită de mâinile Sale și, în Raiul cel de demult, iarăși să o aducă.

Astăzi, Cel nezidit, întru a Să zidire încape.

Astăzi, Cel nevăzut, Se face văzut; Cel neîncăput în ceruri, încape în pântecele Fecioarei.

Astăzi, Cel neatins, în pântecele Fecioarei zămislindu-se, se atinge de oameni.

Astăzi, Fiul lui Dumnezeu trup primește, Fiul lui Dumnezeu se face fiu Fecioarei.

Astăzi, Cel mai înainte de toți vecii, din Tatăl fără de maică, negrăit S-a născut, acum, fiind în ceruri minunat și înfricoșat, pe pământ, fără de tată, în pântecele Fecioarei Se întrupează. Îndoit după fire, Dumnezeu și om înțelegându-se; cu noi este Dumnezeu!

La praznicul Bunei Vestiri s-a oficiat în biserica parohială vecernia unită cu Liturghia Sfântului Ioan Gură de Aur.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut