Menu Home

Daruri de pomenire în vase de lut

După scularea Ta din morți, Hristoase, moartea nu mai stăpânește pe cei ce au adormit cu bunăcredinţă. Pentru aceasta ne rugăm cu dinadinsul, odihnește în curțile Tale, în sânurile lui Avraam pe robii Tăi, cei ce Ți-au slujit în curăţenie, de la Adam până astăzi; pe părinții și pe frații noștri, prietenii împreună și rudeniile și pe tot omul cea lucrat ale vieţii cu credinţă și care s-au mutat la Tine, Dumnezeule, în multe feluri și în multe chipuri și-i învrednicește pe ei împărăției Tale celei cerești.

 

Precum este rânduiala tradițională, la Moșii de vară se împarte, vecinilor și celor apropiați, mâncare gătită pusă în vase de lut, precum și flori de trandafir și cireșe după ce au fost tămâiate și s-a aprins lumină.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut