Menu Home

Dimitrie, prietenul lui Hristos

Împăratului veacurilor bine plăcând, de către tot sfatul împăratului celui fărădelege te-ai ferit, mărite și celor ciopliți n-ai jertfit. Pentru aceasta, jertfă pe tine însuți te-ai adus Cuvântului, Celui Ce S-a jertfit, prea tare pătimind. Pentru aceasta și cu sulița în coastă fiind împuns, tămăduiești patimile celor ce vin la tine cu credință, purtătorule de lupte, Mare Mucenice Dimitrie. Roagă-te lui Hristos Dumnezeu, iertare de greșeli să dăruiască, celor ce prăznuiesc cu dragoste sfântă pomenirea ta.

La praznicul de peste an al Marelui Mucenic Dimitrie, 26 octombrie 2022, creștinii au lăudat pe Dumnezeu pentru sfinții Lui, participând la Sfânta Liturghie și ascultând relatări despre viața de credință a sfântului, în imnuri liturgice și în lecturi, ca și cum ar fi privit cu luare aminte cum și-a încheiat viața, spre a-i urma credința.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut