Menu Home

Enchiridion patristicum. Timpul pascal (IV)

   Învierea lui Hristos deschide iadul. Neofiţii Bisericii reînnoiesc pământul. Duhul Sfânt deschide cerurile. Iadul, deschis larg, îi înapoiază pe cei morți. Pământul reînnoit înfloreşte cu cei înviaţi ai săi. Cerul deschis îi primește pe cei care urcă în el. Și tâlharul intră în rai, în timp ce trupurile sfinților își fac intrarea în cetatea sfântă. Morţii se întorc între cei vii; în virtutea Învierii lui Hristos, toate elementele se înalță la o demnitate mai mare. 

  ladul îi înapoiază raiului pe cei pe care îi ținea prizonieri. Pământul îi trimite în cer pe cei pe care îi ascundea în adâncurile sale. Cerul îi prezintă Domnului pe cei pe care îi găzduiește. În virtutea unicei şi identicei pătimiri a Domnului, sufletul se înalţă din abisuri, este eliberat de pământ și aşezat în ceruri. 

Într-adevăr, învierea lui Hristos este viață pentru cei răposaţi, iertare pentru păcătoşi, glorie pentru sfinți. De aceea, David invită toate creaturile să se bucure de Învierea lui Hristos, îndemnându-i pe toţi să se bucure mult în ziua Domnului. 

   Lumina lui Hristos este zi fără noapte, zi care nu are apus. Apostolul spune că această zi este Hristos: Noaptea este pe sfârșite, ziua este aproape (Rom 13,12). El spune: pe sfârşire; nu spune că trebuie să vină, pentru a te face să înţelegi că, atunci când Hristos te luminează cu lumina a,Strebuie să îndepărtezi de la tine întunericul diavolului, să sfărâmi lanţul întunecat al păcatului să risipeşti cu această lumină negura de odinioară și să sufoci în tine incitările ce duc la păcat

  Această zi este însuşi Fiul, asupra Căruia Tatăl, care este ziua fără început, face să strălucească soarele divinității Sale. Ba chiar voi spune că El însuși este ziua care a vorbit prin Solomon: Eu am făcut în așa fel încât să răsară în cer o lumină care nu dispare (Sir 24, 6 ). Așadar, aşa cum după ziua cerului nu urmează noaptea, tot aşa, întunericul păcatului nu poate să urmeze dreptății lui Hristos. Într-adevăr, ziua cerului strălucește în veci, lumina sa orbitoare nu poate să fie acoperită de nici o întunecime. Acelaşi lucru trebuie spus despre lumina lui Hristos, care străluceşte mereu în strălucirea Sa radioasă, fără a putea fi împiedicată de nici o întunecime. Pe bună dreptate, evanghelistul loan spune: Lumina străluceşte în întuneric, dar întunericul n-a cuprins-o  (In 1,5). 

  Prin urmare, fraților, trebuie să ne bucurăm cu toţii în această zi sfântă. Nimeni nu trebuie să se sustragă bucuriei comune din cauza păcatelor care încă mai apasă asupra conștiinței sale. Nimeni să nu fie reținut să participe la rugăciunile comune din cauza păcatelor grave care încă îl oprimă. Chiar dacă este păcătos, în această zi nimeni nu trebuie să-și piardă speranţa iertării. Într-adevăr, avem o dovadă care nu este mică: dacă tâlharul a obținut raiul, de ce nu ar putea creștinul să obțină iertarea? (Maxim din Torino)

 

 

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut