Menu Home

Eu vreau să merg la seminar

Descoperirea, călăuzirea și participarea la împlinirea vocației de slujitor al Domnului la tinerii din parohie este o latură importantă a slujirii pastorale a preotului în mijlocul poporului lui Dumnezeu.

Ora de religie, slujbele și activitățile bisericești sunt prilejuri binecuvântate de a se descoperi bucuria și plăcerea rugăciunii, dragostea, ascultarea și dorința de a fi părtaș la activități religioase întreprinse în comunitate, daruri ce nu sunt altceva decât semințe ale vocației ce se cer îngrijite pentru a germina, a crește și a rodi desăvârșit în slujba lui Dumnezeu și a oamenilor.

Recent, un foarte tânăr școlar, nelipsit de la biserică și foarte atent la ora de religie a mărturisit hotărât: „atunci când voi fi mare voi merge la seminar”.

 

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut