Menu Home

Exercițiul comuniunii în comunitate

Cel ce tămăduieşti toată neputinţa, tămăduieşte şi pe robii Tăi cu mila bunătăţii Tale; cercetează-i pe dânşii cu mila şi cu îndurările Tale; depărtează de la dânşii toată boala şi neputinţa.

Ca, ridicându-i cu mâna Ta cea tare, să slujească Ţie cu toată mulţumirea. (Molitfelnic)

Joi, 11 mai 2023, creștinii din parohia Nucetu au primit în mijocul lor pe părintele Bogdan, păstor titular, trimis să slujească în această comunitate de către Preasfințitul Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor.

Făcând rugăciune în comuniune, Taina Sfântului Maslu, preoții din Cercul Pastoral nr. 2, sub protia părintelui protopop Mihail Zotta, precum și creștinii veniți în număr mare la biserică spre a întâmpina pe noul păstor, au valorizat preceptul potrivit căruia orice slujire de rugăciune întreprinsă în comunitate are ca obiectiv consolidarea și dezvoltarea aspectului sobornicesc, comunional, al rugăciunii, adică dobândirea tămăduirii vizează reintegrarea deplină a bolnavului în sinaxa euharistică din biserică.

 

 

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut