Menu Home

Filosofia a fost numită pregătire în vederea morţii

Omul ca iarba, zilele lui ca floarea câmpului; așa va înflori. Că vânt a trecut peste el și nu va mai fi și nu se va mai cunoaște încă locul său. (Ps 102, 15- 16)

Filosofia a fost numită de Socrate pregătire în vederea morţii. Într-adevăr, acela se ocupă cu adevărata filosofie, care în procesul gândirii sale nu se slujeşte de simțul vederii, nici de celelalte simţuri, ci judecă lucrurile numai cu mintea. Acest lucru îl vrea şi Pitagora cu tăcerea vreme de cinci ani, pe care o porunceşte discipolilor săi, pentru ca aceștia, eliberaţi de simțuri, să contemple Dumnezeirea numai cu mintea. Da, cei mai luminaţi dintre elini, care au filosofat unele ca acestea, au luat această învăţătură de la Moisi”. (Clement Alexandrinul)

 

 

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut