Menu Home

Fostul cântăreț bisericesc al parohiei va primi slujirea sacerdotală

Cu binecuvântarea și prin mâinile Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, fostul cântăreț al parohiei Plevna, teologul Constantin Cristian Stoian va primi, în curând, ungere preoțească.

Locuind până la vârsta adolescenţei la bunicii materni, frecventând şcoala din parohie şi ataşându-se cu multă uşurinţă şi consecvenţă grupului de tineri ucenici ai parohiei, dintre care 6 tineri enoriași au urmat şcolile vocaţionale teologice (şcoală de cântăreţi bisericești, seminaru teologic, facultate de teologie ortodoxă) Constantin Cristian de mic a îndrăgit biserica, slujbele și împlinirea diverselor ascultări adiacente prezenței constante la biserică: citiri la strană, slujiri la altar în ajutorul preotului, activități diverse la biserică.

Deși inițial nu a fost admis, a dovedit multă consecvență în urmarea vocației, reușind în anul următor să susțină cu brio examenul de admitere la Seminarul Teologic. În temeiul studiilor teologice finalizate în anul 2008 cu Diploma de Bacalaureat, Constantin Cristian a fost angajat pe postul de cântăreț bisericesc la parohia Plevna, începând să deprindă în mod practic slujba lui Dumnezeu și susținând pastorația poporului credincios, prin rugăciune, osteneală și fapte bune.

În slujirea de cântăreț bisericesc a dat dovadă de multă dragoste față de cultul divin dar și de celelalte ascultări și slujiri în parohie: misionară (activități de preîntâmpinare a prozelitismului sectant, buna desfășurare a pelerinajelor), filantropică (organizator și distribuitor al colectelor filantropice), gospodărească (diverse lucrări și acțiuni în biserică, întreținere curți și curățenie cimitir) și catehetică (distribuirea foii parohiale, desfășurarea activităților catehetice cu tinerii) ajutând pe preot paroh ca cel mai apropiat colaborator în ogorul Domnului și deprinzând ca martor- ucenic- ostenitor aspectele principale ale ostenelilor preoțești.

Concomitent cu slujirea de cântăreț bisericesc, Constantin Cristian s-a înscris la cursurile Facultății de Teologie, finalizând studiile superioare în anul 2012 prin licență, semn că dorința manifestată de mic, aceea de a deveni preot, a fost o constantă a drumului său de formare umană și profesională. Transferat în postul de cântăreț bisericesc la parohia Lehliu Gară, tânărul Stoian Constantin Cristian și-a îndeplinit conștiincios sarcinile de serviciu, în plus, atunci când situația permitea, cu binecuvântarea părintelui protopop, era prezent și la diferite slujiri liturgice în parohiile ce nu au cântăreț bisericesc, ajutându-i pe respectivii preoți să oficieze cultul divin potrivit normelor liturgice.

Teologul Constantin Cristian se apropie cu sfială, frângere de inimă și conștiință trează de Taina Sfintei Spovedanii și dovedește o credință curată fiind în enorie un creștin cu ținută morală, căsătorit cu o creștină autentică, având împreună un copil de 2 ani.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut