Menu Home

Ia aminte cerule, şi voi grăi

Ia aminte cerule, şi voi grăi pământule, primeşte în urechi glasul celui ce se pocăiește faţă de Dumnezeu, şi-L laudă pe Dânsul.

Ia aminte, Dumnezeule, Mântuitorul meu, cu ochiul tău cel blând şi-mi primeşte mărturisirea mea cea călduroasă.

Greşit-am mai mult decât toţi oamenii, însumi am greşit Ție; ci Te milostiveşte, Mântuitorule, ca un Dumnezeu spre făptura Ta.

Luni, 27 februarie 2023, în prima zi din Postul Mare, s-a citit în biserica parohială prima parte din Canonul cel Mare al Sfântului Andrei Cretanul. Acesta este un canon de pocăință, adică un lung imn liturgic (peste 250 stihiri), alcătuit din 9 cântări (ode) bogate, compuse, la rândul lor, din stihiri scurte de pocăință, ritmate de invocaţia: „Miluiește-mă, Dumnezeule, miluiește-mă!”, cerere care aminteşte de rugăciunea vameșului din prima duminică a perioadei Triodului.

După citirea Sfintei Evanghelii, rostirea ecteniei de final și încheierea Pavecerniței Mari, s-au citit primele texte din Vechiul Testament prevăzute în rânduiala liturgică a postului a fi citite în rânduiala zilnică la Ceasul VI și Vecernie:

Isaia 1, 1-20

Facerea 1, 1-13

Pilde 1, 1-20

 

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut