Menu Home

Înapoi spre viitor

Prin dărnicia familiei Caravia, atașată prin origine de comunitatea noastră parohială, îndeosebi prin sprijinul domnului inginer Sorin Ilarion, strănepot al părintelui Ilarion Fiera, arhiva parohială s-a îmbogățit cu foarte importante însemnări, din anul 1936, ale primului preot al parohiei, părintele Ilarion Fiera.

Dorite a-i înfățișa trecerea prin lume atunci când împlinea 60 de ani, în anul 1936, însemnările cuprind, din păcate, doar etapele copilăriei și  tinereții (familia, nașterea, școlarizarea, căsătoria) și a încadrării profesionale în slujirea comunității (învățător și preot) față de care părintele Ilarion va fi legat până la moarte.

Deși partea cea mai importantă, aceea dedicată slujirii preoțești, nu a fost întocmită, autobiografia părintelui Ilarion asigură informații foarte interesante despre contextul istoric general al epocii reflectate în spațiul Bărăganului (războaiale ruso-turce din deceniul 8 al sec XIX, răscoala din 1883, modul în care erau organizate școlile laice și bisericești, viața și ocupațiile oamenilor) dar și referitoare la comunitatea din Plevna, care în acele timpuri se înfiripa (școala, biserica, oamenii).

Această cronică a sfârșitului de secol XIX și a vieții părintelui Ilarion va fi valorizată într-un viitor apropiat printr-un volum aniversar dedicat primilor doi preoți ai parohiei Plevna, părintele Ilarion Fiera și părintele Mihail Constantin, ca o încununare a aniversării a 130 de ani de la sfințirea bisericii parohiale.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut