Menu Home

Încheierea, la morminte, a Sărindarului

Fiind la mormântul lui Lazăr, Iubitorule de oameni, l-ai chemat pe el şi i-ai dăruit viață; ca Cel ce eşti viaţa tuturor oamenilor cea nemuritoare, mai-nainte însemnând arătat, ca un Dumnezeu, învierea ce va să fie. (Triod)

 Luând pildă din lucrarea Domnului, la sfârșitul Sărindarului, pomenirilor din sâmbetele Postului Mare, 24 aprilie 2021, după slujba parastasului oficiat în biserică, s-a făcut deplasare la cimitir pentru rugăciune mai deplină pentru cei răposați, cu credința că

Pe Lazăr cel mort de patru zile l-ai înviat, Hristoase, din iad, mai-nainte de moartea Ta, sfărâmând puterea morţii şi prin unul prietenul Tău mai-nainte vestind slobozirea tuturor oamenilor din stricăciune. Pentru aceasta închinându-ne Stăpânirii Tale celei atotputernice, strigăm: Bine eşti cuvântat, Mântuitorule, miluieşte-ne pe noi. (Triod)

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut