Menu Home

Încheierea rânduielii citirii zilnice a Pavecerniței mari

Impresia generală a slujbelor din post este aceea de „tristeţe strălucitoare”.
Chiar şi cel care posedă cunoştinţe limitate despre slujbe, intrând într-o biserică în timpul unei slujbe de post, înţelege aproape imediat, sunt sigur, ce semnificaţie are această expresie oarecum contradictorie. Pe de o parte, o anumită tristeţe tainică pătrunde slujbele: veşmintele sunt întunecate, slujbele sunt mai lungi decât de obicei şi mai „monotone”, totul este foarte aşezat. Pericopele evanghelice şi cântările alternează şi totuşi pare că nu se „întâmplă” nimic. La intervale rânduite, preotul iese din altar şi citeşte întotdeauna aceeaşi scurtă rugăciune, iar întreaga obşte răspunde fiecărei cereri a acestei rugăciuni prin închinăciuni. Astfel, poposim pentru o vreme îndelungată în această tristeţe tainică. (Al. Schmemann)

În vinerea anterioră sărbătorii Floriilor, 7 aprilie 2023, s-a încheiat rânduiala citirii zilnice a Pavecerniței mari în bisericile din enorie (în primele cinci săptămâni din Marele Post la biserica parohială, în săptămâna a șasea în biserica filie).

 

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut