Menu Home

Lupta cea bună să luptăm, calea postului să o săvârşim

Dă-ne nouă, Bunule, lupta cea bună să luptăm, calea postului să o săvârşim, credința nedespărțită să o păzim, capetele nevăzuţilor balauri să le sfărâmăm, biruitori asupra păcatului să ne arătăm și fără osândă să ajungem a ne închina şi sfintei Învieri.

Lupta cea bună a postului cunoaște două forme de nevoință.

Postul ascetic, reprezintă abținerea de la anumite mâncăruri și băuturi și reducerea substanțială a regimului alimentar în vederea eliberării de sub stăpânirea poftelor trupului.

Postul total sau ajunarea este renunțarea totală la mâncare și băutură pe o durată scurtă de timp (o zi sau două) fiind expresia stării de pregătire și așteptare. În acest sens ajunarea face parte întotdeauna din pregătirea pentru unirea cu Hristos în Sfânta Împărtășanie. (Pr F. Botezan)

 

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut