Menu Home

Învățătura despre familie și dobândirea sfințeniei

Unui locuitor al unui mare oraș, care dorea să intre în viața monahală, Sfântul Nifon i-a spus: „Copile, locul în care se află omul nici nu-l pierde și nici nu-l mântuiește. Faptele omului îl mântuie sau îl pierd pe el. Celui care nu împlinește poruncile Domnului nu-i folosește pustia, chiar dacă ar trăi în ea și nu-i folosește nici cea mai mare chemare preoțească, chiar dacă ar fi hirotonit în ea. Regele Saul a trăit în mijlocul luxului celui mai strălucitor și a pierit. Regele David a trăit în aceeași splendoare și s-a încununat cu sfințenia. Lot a trăit în mijlocul tuturor sodomiților și s-a mântuit. Iuda Iscariot a fost ales de însuși Mântuitorul, Apostol al lui și a ales să piară. Cel care spune că nu te poți mântui cu femeie și copii se înșeală amarnic. Avraam a avut femeie și copii, și trei sute optsprezece de robi și roabe și mult aur și argint și prieten al lui Dumnezeu s-a chemat. O, ce mulțime de fii ai Mamei Biserici și-au aflat mântuirea! Ce mulțime de nobili dar și de simpli soldați! Ce mulțime de meșteșugari și de plugari! Fii evlavios și iubitor de oameni și te vei mântui. „

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut