Menu Home

O dimineață de laudă lui Dumnezeu pentru sfinții Săi

Preacuvioasă Maică, mireasa lui Hristos,
În jurul tău s-adună poporul credincios,
Să laude cu pace și bucurie multă,
Viața ta frumoasă, lui Dumnezeu plăcută.
Că tu în marea-ți milă, pe mulți îi ocrotești,
Iar cu-ale tale moaște, bolnavi tămăduiești.
Cântăm acum cu toții, din inimi rugătoare:
Bucură-te Parascheva, sfântă mult folositoare!

În dimineața zilei de 14 octombrie 2022, pomenirea Sfintei Parascheva, primul hram de toamnă al comunității, în cadrul slujbelor de laudă, premergătoare Sfintei Liturghii, s-a cântat în mijlocul bisericii, înaintea icoanei la care creștinii au aprins făclii, Acatistul Sfintei Parascheva.

Spre deosebire de alte genuri ale imnografiei ortodoxe, Acatistul este ușor de citit, având o rânduială simplă și accesibilă. De asemenea, este o rugăciune preponderent de laudă, dar care exprimă şi sentimente de mulțumire pentru binecuvântările primite, precum și cereri pentru dobândirea de binefaceri sufletești, vindecări de boli și ajutor în greutățile vieții. Totodată, Acatistul ne înfățișează într-o manieră poetică principalele evenimente din viețile Sfinților pe care îi cinstim, ajutându-ne să le cunoaștem mai bine ostenelile și pătimirile pentru Dumnezeu, precum și feluritele virtuţi, pe care suntem chemați să le urmăm și noi. Așadar, prin citirea unui Acatist avem privilegiul de a vorbi cu Sfinţii, de a le cunoaște viețuirea pilduitoare, de a le cere sprijin şi de a-i avea ca rugători ai noștri către Preasfânta Treime. De altfel, deși sunt dedicate cinstirii unor sfinți, toate Acatistele conţin Condace în care se aduce laudă și mulțumire lui Dumnezeu celui minunat întru Sfinții Săi (Psalm 67, 36), Căruia îi cântăm: Aliluia! Acest fapt reflectă învățătura ortodoxă potrivit căreia cinstirea Sfinţilor se face numai în relaţie cu lucrarea lui Dumnezeu în sfinţi, încât venerarea sfinţilor plăcuţi lui Dumnezeu nu micșorează, ci prilejuiește și amplifică adorarea sau închinarea absolută, care se cuvine numai lui Dumnezeu.

 

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut