Menu Home

Omagiu recunoscător cântăreților bisericești ai parohiei

  Primul cântăreț, chiar de  la înființarea parohiei Plevna, a fost Ion Nichifor. Conform unei însemnări din Psaltire, era originar din Tilișca, localitate istorică transilvăneană  depinzând administrativ de Săliștea Sibiului, venit în regat ca păstor transhumat și stabilit în Bărăgan anterior anului 1890.

A fost legat de noua comunitate a satului Plevna prin împroprietărire, prin contribuțiile generoase cu care a contribuit la ridicarea bisericii parohiale dar și prin slujirea bisericească. Într-o noțiță autobiografică scria: „Cântărețu fiind din 1890 la Valea Rusului, servici Comuna Plevna din 1893, jud Ialomița”.  

   A cunoscut tipicul bisericesc și glasurile practice „în așa măsură că arăta mult zel în a le îndeplini fără greș și știrbire, servind între 1893 și 1 iunie 1923 ca angajat al parohiei iar mai apoi ca pensionar. 

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut