Menu Home

Ordinea şi rațiunea creației

Dumnezeu a rânduit oamenilor ziua pentru lucru, iar întunericul nopţii pentru odihnă și pentru încetarea lucrului; de aceea a pus și uneia și alteia măsuri şi hotare, ca noi toți să ne bucurăm de binefacerile lor. Că lumina zilei este timp de lucru ascultă-l pe David, care o spune: «Ieși-va omul la lucrul său și la lucrarea sa pînă seara». Şi bine a spus pînă seara! Când se lasă seara, lumina se retrage, și venind întunericul mână pe oameni la culcare ; trupul obosit se odihnește şi toate simţirile se destind; și noaptea, ca un minunat bucătar, hrănește şi întărește prin grija sa toate organele simţurilor istovite de oboseli și munci. Iar când s-a împlinit măsura nopţii, se apropie lumina, deşteaptă firea şi pregătește pe oameni să primească razele soarelui cu simţurile odihnite şi să înceapă lucrările lor obişnuite cu râvnă înnoită şi sporită. Asta o poţi vedea că se întâmplă şi cu anotimpurile anului. După iarnă vine primăvara, iar verii îi ia locul toamna, pentru ca prin aceste schimbări de temperatură să ni se odihnească trupurile; ca nici să se vatăme din pricina gerului prea îndelungat, dar nici să se moleşească de tot dacă arșiţa verii le-ar încălzi prea multă vreme; de aceea înainte de venirea iernii, trupurile se deprind de cu toamnă cu frigul, iar înainte de sosirea verii se deprind cu căldura de primăvară. lar dacă un om ar vrea să cerceteze pe toate cu cap şi judecată, ar găsi în toate cele create o ordine şi o rațiune şi ar vedeacă nu s-a făcut nimic la întâmplare și în zadar. (Sf Ioan Gură de Aur)

 

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut