Menu Home

Polihroniu la Ziua Națională

De binefacerile și darurile Tale, ca niște robi netrebnici învrednicindu-ne în dar, Stăpâne, cu nevoință alergăm la Tine, Îți aducem mulțumire după putere și, slăvindu-Te ca pe un Dătător de bine și atoatefăcător, strigăm: Slavă Ție, Dumnezeule întru-tot-îndurate!

 

 Preasfințitului Părintelui nostru VINCENȚIU, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, dăruiește-i, Doamne, zile îndelungate și sporire în dreapta propovăduire a cuvântului adevărului Tău și în cârmuirea turmei celei cuvântătoare pe calea mântuirii, și-l păzește întru mulți ani

 Binecredinciosului popor român de pretutindeni, conducătorilor țării noastre, mai marilor orașelor și ai satelor și iubitoarei de Hristos armate, dăruiește-le, Doamne, zile bune și îndelungate, cu viață pașnică, sănă tate, mântuire și întru toate bună sporire, iar asupra vrăjmașilor biruință, și îi păzește întru mulți ani. 

 Binecredincioșilor creștini care sunt de față la această sfântă prăznuire, dăruiește-le, Doamne, zile îndelungate, pace și sănătate și întru toate bună sporire, și-i păzește întru mulți ani.

  

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut