Menu Home

Pomenire pentru cei 880.000 de eroi ai Primului Război

Împlinind îndemnul pastoral al Preasfințitului nostru Părinte, VINCENȚIU, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, ca la 1 decembrie 2021, Ziua Națională a României, după Sfânta Liturghie, în catedralala eparhială, în bisericile parohiale și mănăstirești din Episcopia Sloboziei și Călărașilor, să fie oficiată slujba de mulțumire pentru libertatea și unitatea neamului românesc, precum și de cinstire a eroilor care au înfăptuit Marea Unire națională a românilor în anul 1918, în parohia Plevna s-a oficiat de la ora 8, Sfânta Liturghie, la care, la momentul rugaciunii pentru răposați și la mijlocirea înaintea Sfintelor Taine, s-au pomenit eroii, ostașii și luptătorii români, din toate timpurile și din toate locurile, care au căzut pe câmpuri de luptă, în lagăre și închisori, pentru apărarea țării, credința ortodoxă strămoșească, libertatea și demnitatea poporului român, și mai cu seamă pentru cei peste 880.000 de eroi ai Primului Război Mondial, prin jertfa și sângele cărora s-a înfăptuit Marea Unire.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut