Menu Home

Pomenirea Sfintei copilițe Filofteia

Înjugând fecioria cu milostenia, cu aceste două fapte bune, ca și cu două aripi ușoare ai zburat la înălțimea faptelor bune și ai ajuns pe cât este cu putință firii omenești la măsura vârstei lui Hristos. Pentru aceasta și ușile Cămării celei de nuntă, ca unei fecioare înțelepte, ți s-au deschis și ai intrat la nunta cea nestricăcioasă și veșnică, bucurându-te. 

În mod tradițional, în parohie, Sfânta Filofteia este foarte îndrăgită de creștini, care au participat și în anul 2023 la toate slujirile liturgice de laudă a sfintei iubitoare și iubite de Dumnezeu, cu trupul purtător de putere (slav. moaște) la Argeș: Utrenie, Paraclis, Acatist.

Și cu acest prilej, creștinii au continuat să aducă daruri alimentare pentru colecta intitulată COȘUL SFINTEI FILOFTEIA, ajunsă la a zecea ediție.

 

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut