Menu Home

Prima oră de religie din Semestrul II. Minunile Maicii Domnului

O femeie oarecare ce avea multă dragoste și evlavie către pururea Fecioara Maria, săracă de bogăția trupească, ci la suflet credincioasă și îmbunătățită, avea un copil mic de un an. Și într-o zi, vrând să ducă de mâncare bărbatului său care lucra în țarină, dar neavând ea pe nimeni în casă cu cine să lase pruncul, s-a rugat Maicii lui Dumnezeu zicând: „Stăpâna mea, sub acoperământul și paza ta las pe fiul meu, că n-am pe altcineva ca să-l păzească, decât numai darul tău, că ești Maica sărmanilor”. Astfel rugându-se cu credință, s-a dus la slujba ei. Și după ce a plecat, s-a întâmplat de a luat foc o casă a unui vecin și de acolo s-a întins văpaia și la casa ei. Deci, auzind din țarină, a alergat cu bărbatul ei, plângând moartea copilului. Și, ajungând acasă, au aflat casa prefăcută în cenușă, afară de zidărie și pardoseală. Atunci socotind femeia cum că a ars copilul, plângea nemângâiată, zicând: „O, preafericită Stăpână, eu am dat cu credință pe fiul meu sub acoperământul și ajutorul tău; deci cum nu l-ai păzit nevătămat, Maică a milostivirii, ci l-ai lăsat de a pierit?”. Însă, căutându-l, l-a aflat viu, și mult s-au înspăimântat, pentru că nici un lemn n-a rămas nears sau haină din casă. Și toți au slăvit pe Dumnezeu, mulțumind pururea Fecioarei Maria, Maica sărmanilor, care îi acoperă și îi păzește pe dânșii și îi izbăvește din multe primejdii.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut