Iată vin colindători, florile dalbe
Noaptea pe la cântători, florile dalbe
Și ei vin mereu, mereu, florile dalbe
Și-l aduc pe Dumnezeu, florile dalbe
Dumnezeu adevărat, florile dalbe
Soare-n raze luminat, florile dalbe.
Acest colind este unul dintre cele mai cunoscute și populare. El este cântat în noaptea de Ajun, de colindători care merg din casă în casă, urând sănătate și belșug gazdelor.
Colindul începe cu o invocare a colindătorilor, care sunt numiți „florile dalbe”. Aceasta este o metaforă care sugerează puritatea și nevinovăția lor, ca vestitori ai venirii Domnului.
În versurile următoare, colindătorii anunță venirea lui Dumnezeu, care este numit „Dumnezeu adevărat” și „soare-n raze luminat”. Această venire este o veste bună, care aduce bucurie și speranță în lume.
Categories: Articole