Menu Home

Sfat pentru rudele celor adormiți în Domnul

Să nu lipsești niciodată de la a aduce pâinea Domnului la masa Lui și vinul Tainei Sale la ospătul de taină din fiecare zi. Adu pâine, și vin, și iubire în lăcașul cel de pocăință, așa încât, cu pomenirea ta, preotul să se poată înfățișa înaintea Domnului. Pe pietrele efodului, Moise a scris numele semințiilor, astfel încât preotul să poată duce pomenirea lor în Sfânta Sfintelor. Și tu, înscrie pe pâinea euharistică pomenirea ta și a celor plecați la Domnul, și dă-o preotului să o ducă înaintea Domnului. Fă o astfel de cină și cheamă-i pe cei morți ai tăi să vină la sfânta jertfă, care este mângâierea și odihna tuturor sufletelor. Tu, care iubești pe cel mort, prin aceasta arată-ți dragostea ta pentru el, nu cu bocet mare ce nu-i este de folos. Dă-I Domnului numele său și odată cu darul tău pomenirea lui, iar credința ta nu va fi dezamăgită de Cel ce este drept. Așază pomenirea lui pe masa din lăcașul pocăinței, prin pâinea și vinul care sunt taina Trupului și a Sângelui. (Cuviosul Iacob din Serugh)

Sâmbătă, 29 octombrie 2022, în biserica parohială s-a oficiat Sfânta Liturghie și parastas pentru pomenirea la soroc a creștinilor răposați.

 

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut