Menu Home

Slujba Sfințirii Mari a apelor

Astăzi Stăpânul își pleacă grumajii sub mâna Înaintemergătorului.

Astăzi Ioan botează pe Stăpânul în apele Iordanului.

Astăzi Stăpânul în ape îngroapă păcatele oamenilor.

Astăzi Stăpânul de sus este mărturisit Fiu Iubit.

Astăzi Stăpânul a venit să sfințească firea apelor.

Astăzi Stăpânul primește Botez din mâna Înaintemergătorului.

După rugăciunea amvonului de la Sfânta Liturghie toți credincioșii participanți la slujba Bobotezei au ieșit în procesiune din biserică în sunet de clopot, purtându-se prapuri, icoane și lumânări pentru desfășurarea rânduielii Sfințirii Mari a apelor. După invocarea Duhului Sfânt spre sfințire și după stropirea creștinilor au fost binecuvântate cele mai frumoase exemplare cabaline ale gospodarilor din comunitate. Apoi, după ce fiecare credincios s-a închinat în biserică icoanei praznicului, a sărutat crucea și a fost aspersat, a primit spre gustare apă sfințită și anafură iar în exteriorul bisericii, grație voluntarilor, s-au umplut recipientele personale pentru a lua acasă apa sfințită și sfințitoare.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut