Menu Home

Slujba din ultima noapte a anului

În contextul prelungirii stării de alertă, în care deplasarea în afara domiciliului este interzisă dupa ora 23.00, slujba de binecuvântare a Noului An, care se săvarşea la miezul nopții trecerii dintre ani, va fi săvârşită anul acesta imediat după slujba Vecerniei din seara zilei de 31 decembrie 2020. 

Slujba care se săvârşeşte în noaptea trecerii dintre ani, având în centru Acatistul Domnului Iisus Hristos mai cuprinde următoarele patru rugăciuni:

  1. Rugăciunea Sfântului Efrem Sirul către Mântuitorul (a Acatistului);
  2. O rugăciune de mulţumire;
  3. Două rugăciuni de intrare în noul an: una din tradiţia liturgică română şi slavă (cea care va fi citită și la slujba de Te Deum oficiată după Sf. Liturghie în prima zi din an) şi alta din tradiţia greacă.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut