Menu Home

Suflete, ia seama faptelor tale care ai făcut

Deşteaptă-te o sufletul meu ! Ia seama faptelor tale care ai făcut, şi le dă pe ele înaintea ochilor tăi; varsă picături de lacrimile tale; spune cu îndrăzneală faptele tale şi cugetele tale lui Hristos, şi te îndreptează.

Marți, 28 februarie 2023, în a doua zi din Postul Mare, s-a citit în biserica parohială, în cadrul Pavdcerniței Mari, partea a doua din Canonul cel Mare al Sfântului Andrei Cretanul.

Acest bogat și frumos canon este, în același timp, meditaţie biblică şi rugăciune de pocăință. Canonul Sfântului Andrei este un dialog al omului păcătos cu propria sa conştiinţă, luminată de citirea Sfintei Scripturi. Sufletul care se pocăiește plânge că nu a urmat pilda luminoasă a drepţilor virtuoși, ci robia patimilor arătate în mulți păcătoși dintre care unii nu s-au pocăit, iar alții s-au mântuit tocmai fiindcă s-au pocăit.

La final s-au citit textele biblice ale zilei:

Facerea 1, 14- 23
Isaia 1, 19- 2, 3
Pilde 1, 20- 33

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut