Menu Home

Viața noastră de credință împreună cu Domnul

Iisuse, păzitorul prunciei mele;
Iisuse, îndreptătorul tinereților mele;
Iisuse, lauda bătrâneților mele;
Iisuse, nădejdea cea de la moartea mea;
Iisuse, viața mea de după moarte.

 În ultima noapte a anului plin de încercări 2020 s-a oficiat în biserica parohială Acatistul Domnului Iisus Hristos, urmat de trei rugăciuni speciale pentru intrarea într-un nou an a cărui primă zi este consacrată amintirii ceremoniei tradiționale iudaice în care Fiul lui Dumnezeu făcut Om primește nume: Iisus.

 Acest preasfânt nume, Iisus, care s-a spus de înger mai înainte de zămislire, I s-a dat la tăierea împrejur Domnului Hristos, ca o încredințare despre mântuirea noastră; pentru că „Iisus” înseamnă „Mântuitor”, precum mai înainte a tălmăcit același înger lui Iosif, în vis, arătându-se și zicându-i: Vei da numele Lui „Iisus”, pentru că Acela va mântui pe poporul Său din păcate. Încă și Sfântul Apostol Pavel, mărturisind despre numele lui Iisus, zicea: Nu este întru nimeni altul mântuire, pentru că nu este nici un alt nume sub cer, dat între oameni, întru care se cade a ne mântui.

 

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut