Menu Home

Virtuțile rugăciunii în biserică

 

Dacă nevoile de moment inspiră in mod firesc rugăciunea individuală, rugăciunea liturgică mă scoate din viata particulară şi mă introduce dintr-o dată în conștiința universală, „colegială”, conform cu sensul cuvântului liturghie. care înseamnă “lucrare comună”.

Ea mă învață adevărata relație dintre mine şi ceilalți. Ea mă face să înțeleg cuvintele: „iubește-l pe aproapele tău ca pe tine însuți”: ea ne învață să ne desprindem de noi înșine și să ne împropriem rugăciunea întregii omeniri. Prin ea se face prezent destinul fiecăruia dintre noi.

Ecteniile, ca niște valuri puternice, îl duc pe credincios dincolo de sine însuși și de cercul său intim spre adunarea euharistică, apoi spre cei absenți. spre cei care sunt pe cale și în pericol, pe pământ, pe mare și în aer, spre cei care se ostenesc, spre cei robiți, spre cei ce pătimesc și suferă. Rugăciunea îi cuprinde pe ierarhi și pe conducători, orașul, națiunile, omenirea, şi cere pacea lumii şi unirea tuturor.

În această comuniune, omul restaurat și reînnoit prin dinamismul iubirii, își regăsește propriul adevăr şi adevărata esență a lucrurilor. Singurătatea este distrusă și chiar natura, cufundată în așteptarea eliberării sale, se deschide spre liturghia cosmică: „Pomi, iarbă, păsări, pământ. aer, cer, lumină, toate îmi spuneau că există pentru om, că mărturisesc iubirea lui Dumnezeu pentru om; toate se rugau, toate cântau slavă lui Dumnezeu” (Povestirile unui pelerin rus).

Paul Evdokimov

 

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut