Menu Home

Icoana umilinței și dăruirii totale față de Tatăl ceresc

În icoana Botezului Domnului, putem vedea pe Domnul Iisus în mijlocul apei, în timp ce Sfântul Ioan Botezătorul îl botează, având o cruce în mână. Deasupra lui Iisus, putem vedea o porumbiță, reprezentând Duhul Sfânt, care coboară din ceruri. De obicei, în această icoană sunt prezente și alte personaje, cum ar fi îngeri, care asistă la momentul botezului.

Semnificația acestei icoane este profundă. Ea ne arată momentul în care Domnul Iisus Hristos a fost botezat și a fost manifestată Sfânta Treime – Tatăl, Fiul și Duhul Sfânt. Prin această reprezentare, se subliniază importanța Botezului în viața creștină și puterea purificatoare a apei botezului.

De asemenea, prin această icoană se transmite și mesajul de smerenie și ascultare față de voia lui Dumnezeu. Iisus, Fiul lui Dumnezeu, a acceptat să fie botezat de către  Sfântul Ioan Botezătorul, demonstrând astfel umilință și dăruire totală față de Tatăl ceresc.

 

 

 

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut