Menu Home

Milostenia nu e simplă pomană, donație, ci e o virtute…

Milostenia nu e simplă pomană, donație, ci e o virtute evanghelică, ce se cere a fi susținută, făcută rodnică, prin rugăciune, așa cum se vede în viața creștinilor din prima generație, ce se rugau ca milistenia lor să fie primită: „cu multă rugăminte cerând har de a lua şi ei parte la ajutorarea sfinţilor”(2 Cor 8,4) și ” vă îndemn, fraţilor, pentru Domnul nostru Iisus Hristos şi pentru iubirea Duhului Sfânt, ca împreună cu mine să luptaţi în rugăciuni către Dumnezeu pentru mine, Ca să scap de necredincioşii din Iudeea şi ca ajutorul meu la Ierusalim să fie bine primit de către sfinţi.”(Rm 15, 30-31). 

În săptămâna de după Sf Dimitrie, în parohie s-a desfășurat o lucrare de distribuire a ajutoarelor primite din partea fraților în credință, binecuvântați cu mai multă stare materială.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut