Menu Home

Binecuvântare din Lida

Cronicile bisericești consemnează că „luând împărăția de-a pururea pomenitul și marele împărat și întocmai cu apostolii Constantin, și aflând vreme slobodă cei care iubeau bunacuviință și pe Mucenicul Gheorghe, au zidit biserică prea vesela și prea frumoasă în numele sfântului în Lida. Și ridicând și mult-pătimitul și sfântul lui trup din locul neînsemnat în care zăcea și aducându-l, l-au pus acolo. Și printr-însul a făcut sfințirea bisericii aceleia din nou zidită de dânșii în trei zile ale lunii lui noiembrie. Din biserica aceea izvorasc izvoare de-a pururea curgatoare si daruri de minuni celor care se inchina cu credinta sfantului. Ca Dumnezeu preamareste pe cei care-L preamaresc. Deci de atunci a luat Biserica lui Dumnezeu ca in fiecare an in aceeasi zi sa praznuiasca aducerea moastelor Sfantului Mucenic, intru slava si lauda lui Hristos adevaratului Dumnezeului nostru si a insusi marelui marturisitor Gheorghe.”

Spre marea noastră bucurie duhovnicească, în aceste zile, am primit un semn de binecuvântare, de la biserica Sf Gheorghe din Lida, printr-o fiică a satului, pelerină în sfintele locuri ale creștinătății.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut