Menu Home

Pricepere și prudență pastorală la vizitarea creștinilor bolnavi

Cadrul în care preotul spovedeşte şi împărtăşeşte bolnavul nedeplasabil este unul special. Casa credinciosului bolnav, în multe cazuri, nu oferă atmosfera duhovnicească necesară primirii Sfintelor Taine. Preotul trebuie să facă din locul în care oficiază Spovedania şi oferă Sfânta Împărtăşanie un loc al prezenţei lui Dumnezeu. O ordine minimală pe masa plină de medicamente şi de alte lucruri necesare asistenţei unui bolnav, pe care preotul o să aşeze cartea, crucea, epitrahilul, Sfânta Împărtăşanie, este absolut necesară. Aşezarea unei icoane, pe care preotul o poartă în geanta de serviciu în astfel de situaţii, un sfeşnic şi o lumânare aprinsă vor înduhovnici mult locul în care se află bolnavul şi se administrează Sfintele Taine. (Prof Viorel Sava)

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut