În țara lui Leru-i Ler


Cel mai vechi dintre refrenele creştine inserate colindei se pare că este cuvântul “haleluia” devenit prin deformare “Leru-i Ler.” Generalizarea acestui refren şi întâlnirea lui atât în colindele laice cât şi 

religioase ne determină să credem că arhetipul “Leru-i Ler” a intrat de foarte mult timp în colinde și a devenit în contextul colindei purtătorul unor sensuri ceremoniale, fiind asociat adesea cu referință la adresanții colindatului sau la practici adiacente acestuia "Ler d-oi Ler", "Ler flori dalbe, flori de măr". (Pr Lect Dr Domin Adam)


0%
încărcat
Se încarcă
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...