Menu Home

Ne-am rugat Măicuței Domnului pentru buna întocmire a roadelor țarinilor noastre

Punându-ne nădejdea neîndoielnică în minunile si milele Tale, Stăpână de Dumnezeu Născătoare, Te lăudăm pe Tine toți, că întru adevăr ești Ajutătoarea, Acoperitoarea, Hrănitoarea și Iconoama noastră, că tuturor le dăruiești după cererea fiecăruia, bine orânduiești casele noastre, trimiți blagoslovenie lucrătorilor pământului și dai oamenilor toată îndestularea și tinzi mână de ajutor trimițând credincioșilor bună rodire a pământului, bună întocmire a văzduhului și toată îmbelșugarea roadelor și bunătăților pământului, în a doua zi de Crăciun 2018, Soborul Maicii Domnului, ne-am rugat Măicuței Domnului pentru buna întocmire a roadelor țarinii, întrucât timpul secetos a împiedicat, peste toamnă, germinarea semințelor ascunse de agricultori în sânurile pământului, fapt ce amenință recolta.

Bucură-te, ceea ce încununezi cu roade binecuvântate pe lucrătorii pământului ce sunt curați cu mâinile și inima;

Bucură-te, Ajutorare fără veste a celor ce se necăjesc în nevoi și în osteneli;

Bucură-te, Ajutătoarea tuturor neajutoraților;

Bucură-te, Hrănitoarea văduvelor și orfanilor,

Bucura-te, ceea ce ești plină de har, Domnul este cu tine! Dă-ne și nouă, nevrednicilor, roua harului tău și arătată fă milostivirea ta.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut