Menu Home

Ajunul Bobotezei-xirofagie

În 5 ianuarie, inaintea Bobotezei se ajunează, (canonul 1 al Sf. Teofil al Alexandriei), dar dacă Ajunul cade duminica sau sâmbăta, precum în anul acesta, 2019, nu se ține post negru. Acest post de o zi datează din perioada primelor secole creștine, când candidații la botez se pregăteau prin post și rugăciune timp de 40 de zile, să primeasca Taina Sfântului Botez în ziua Bobotezei (când se serbau împreună Nasterea și Botezul Domnului).

Xirofagie (gr. ξιροφαγία)= hrană compusă din alimente uscate)

— post aspru, fără mâncare gătită, constând numai din vegetale, pâine şi apă; practicat de marii asceţi, acest post a fost ţinut şi de Sf. Ioan Botezătorul, în pustia Iordanului (Matei 3,4), când se pregătea pentru activitatea de Înaintemergător al Domnului Iisus Hristos. Xirofagia a fost modul de viaţă al marilor pustnici şi asceţi creştini din epoca de strălucire a monahismului, în primele veacuri creştine.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut