Menu Home

Ar fi nedreptate să lăsăm nerostit ceea ce s-a întâmplat în timpul când…

Ar fi nedreptate să lăsăm nerostit ceea ce s-a întâmplat în timpul când

patriarhul Meletie a fost surghiunit din Antiohia. Când guvernatorul a şezut în car şi l-a făcut să şadă pe sfânt lângă el, el a mânat tare caii să gonească prin piaţă. Din toate părţile cetăţenii aruncau cu pietre în capul guvernatorului, căci nu puteau suferi să fie lipsiţi de ierarhul lor, preferând mai curând să moară decât să lase să fie despărţiţi de el.

Dar acest sfânt şi binecuvântat bărbat, în acest timp, ce făcea? Văzând cum zboară pietroaiele spre capul guvernatorului, el a acoperit acel cap cu veşmântul său. Astfel, el şi-a ruşinat adversarii cu minunata lui blândeţe şi le-a lăsat o pildă urmaşilor săi de cam ce fel de iertare ar trebui să dăm dovadă noi faţă de vrăjmaşii noştri.

El a arătat că nu este destul să ne abţinem de la a face rele, ci că trebuie cu toată puterea chiar să îndepărtăm pericolele care îi ameninţă pe cei care ne sunt rău voitori, şi care ne urăsc de moarte”. (Sf Ioan Gură de Aur despre Sf Meletie)

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut