Pe părinţi, pe bunici, pe moşi, pe strămoşi, de la cei dintâi până la cei din urmă, care au murit în bună lege şi în bună credinţă, pe toţi pomeneşte-i, Mântuitorul nostru. (Canonul sâmbetei pomenirii creștinilor răposați)
Să ne străduim ca în slujbe să ne asumăm lucrurile pe care le spunem; rugăciuni, slăviri, laude aduse lui Dumnezeu și mai ales mărturisirile complexe ale credinței noastre. Dacă slujitorul, preotul sau arhiereul nu-și asumă la nivel personal și ad-hoc lucrurile pe care le spune, ne aflăm mincinoși! (Mitropolitul Antonie de Souroj (Bloom), https://putna.ro/revista2012)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2019/05/5c7ad733b4cb65.56006152.jpeg)
Categories: Articole