Pe părinţi, pe bunici, pe moşi, pe strămoşi, de la...

Pe părinţi, pe bunici, pe moşi, pe strămoşi, de la cei dintâi până la cei din urmă, care au murit în bună lege şi în bună credinţă, pe toţi pomeneşte-i, Mântuitorul nostru. (Canonul sâmbetei pomenirii creștinilor răposați)

Să ne străduim ca în slujbe să ne asumăm lucrurile pe care le spunem; rugăciuni, slăviri, laude aduse lui Dumnezeu și mai ales mărturisirile complexe ale credinței noastre. Dacă slujitorul, preotul sau arhiereul nu-și asumă la nivel personal și ad-hoc lucrurile pe care le spune, ne aflăm mincinoși! (Mitropolitul Antonie de Souroj (Bloom), https://putna.ro/revista2012)


0%
încărcat
Se încarcă
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...