Menu Home

Se cade nouă cu faptele să aducem mulțumită Maicii lui…

Se cade nouă cu faptele să aducem mulțumită Maicii lui Dumnezeu; că de acestea se veseleste și ea singură şi Fiul ei, mai mult decât de fluiere şi de organe şi de cântările cele muzicesti, care sunt precum zicem, dragostea cea nefățarnică care este capul Legii şi al profeților, iubirea de frați cea neschimbată, milostenia cea fără de întoarcere, fecioria cea dumnezeiască, căsătoria cea după lege, curăția cea fără de prihană, dreptatea cea stătătoare, vitejia cea după lege asupra poftelor, gândul cel tocmit după voia lui Dumnezeu, milostivirea cea fără strâmbătate, înfrânarea fără trufie, smerenia cea cu bună umilință, încă şi viaţa cea fără prihană, năravul cel drept, obiceiul cel smerit, mintea cea cu bună pricepere, gura ce grăieşte cele bune, limba care laudă pe Dumnezeu…

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut