Menu Home

378 de ani de la momentul aducerii moaştelor Sfintei Cuvioase Parascheva

 Preacuvioasei noastre Maici, mult-milostivei Parascheva, prinos de umilință îi aducem noi, nevrednicii păcătoși, pentru mijlocirile sale. Că mari daruri ne-am învrednicit a dobândi, de la izvorul cel pururea curgător de bunătăți al Mântuito­rului nostru, și să-i cântăm: Bucură-te, Sfântă Parascheva, mult folositoare!
 La 13 iunie 2019, se împlinesc 378 de ani de la momentul aducerii moaştelor Sfintei Cuvioase Parascheva la Iaşi, în Biserica „Sfinţii Trei Ierarhi”.
 Un eveniment istoric pentru Biserica noastră, un moment care a declanșat ulterior o dragoste nemărginită a poporului român pentru cea care este socotită a fi Ocrotitoarea Moldovei și protectoarea parohiei noastre alături de Sf Arhangheli.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut